The classical vibrational frequency of HF is 1.240 Times 10^14Hz. Compute the sp
ID: 929557 • Letter: T
Question
The classical vibrational frequency of HF is 1.240 Times 10^14Hz. Compute the spacing between the HF vibrational levels, assuming that the vibrational eigenstates are accurately described by a harmonic oscillator potential. What is the energy in units of kJ/mol? Is this large or small relative to the energy of a C-H bond (415 kJ/mol)? If the masses of hydrogen and fluorine were 1 g and 19 g, respectively, what would the vibrational energy spacing be in units of kJ/mol? Would this system behave classically? Provide a complete explanation for your answer.Explanation / Answer
a) The ground state vibrational energy is therefore
E0 = 1/2 h0
E0 = 6.62×1034 X 1.240 X 10^14 / 2 = 4.1 X 10^-20 Joules
The first excited state vibrational energy is
E1 = 3 /2 h0 = 12.3 X 10^-20 Joules
So difference = 8.2 X 10^-20 Joules
For 1 mole = 8.2 X 10^-20 Joules X 6.023 X 10^23 = 49.38 X 10^3 Joules = 49.38 KJ
So it is small relative to C-H bond
b) we know that
force constant = k = 42 02 µ .
µ . = reduced mass = mH X mF / mH + mF = 1x19 / 1+19 = 0.95 amu = 0.95 X 1.66 ×1024 g = 1.577 X 1024g
k = 4 X 9.8 X (1.240 X 10^14)2 X 1.577 X 1024g = 95.05 X 10^4 gs2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.