Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

List the intermolecular forces in each List the compounds in order of increasing

ID: 929719 • Letter: L

Question

List the intermolecular forces in each List the compounds in order of increasing boiling points: lowest highest Assume 1250.0ml of a 0.8733 M mercury (II) nitrate solution. (FW = 324.60 S/mol) How many moles of mercury (II) nitrate are required to make the solution? How many moles of Hg (NO_3)_2 are in 25.00 ml of the solution? How many mL of the solution are required to provide 0.07500 moles of Hg(NO_3)_2? If 10.00 mL of 0.8733 M Hg(NO_3)_2 were diluted to 250.00 mL, what would be the concentration of the final solution? What are the types of each of the reactions below: Circle the reaction that will not occur.

Explanation / Answer

V = 1250 ml

M = 0.8733 M

MW = 324

a) how many grams are needed for solution

mol = M*V = 0.8733(1.250 ) = 1.091625 mol of substance

mas s= mol*MW = 1.091625*324 = 353.686 g are needed

b)

in 1250 ml = 1.091625 mol then

in 25 ml --> 25/1250 * 1.091625 = 0.02183 mol are present

c)

n = 0.075 mol ... how many ml =

M = mol /V

V = mol/M = 0.075/0.8733 = 0.08588

d)

if we take V1 = 10 ml M = 0.8733

an ddilute to V = 250

find M

apply dilution law

M1*V1 = M2*V2

10/.8733 = 250*M2

M2 = 10/.8733/250 = 0.0458032 M

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote