Determine Delta S degree for the following reaction: CH_4(g) + 2O_2,(g) CO_2(g)+
ID: 930172 • Letter: D
Question
Determine Delta S degree for the following reaction: CH_4(g) + 2O_2,(g) CO_2(g)+2H2,O(l) Consider the following hypothetical reaction, at T - 310.4K. Standard free energies, in kJ/mol. arc given in parentheses. (Then Delta G degree - 7) A rightarrow B + C (-29.8) (-207.8) (+237.0) What is the value of the equilibrium constant K for this reaction, at this temperature? Draw a sketch of the electrochemical cell: Ag(s) | Ag^+ (aq) || Cd^2+'(aq) | Cd(s) Include and label the anode, cathode, wire with direction of flow of electrons, voltmeter (no volage value), salt bridge, and cach solid metal and metal ion in the appropriate place.Explanation / Answer
CH4+2O2-----> 2H2O +CO2
Delta S = delt S products - Delta S reactants
= 2*69.95 +213.7-(186.1+2*205)
= 139.9 +213.7 - 596.1
= -242.5j/mole-k
A---------------> B+C
Delt G = Delta G products - DElta G reactants
= -207.8+237 -(-29.8)
= 59Kj/mole
Delta G = -RTlnK
59000 = -8.314*310*2.303logK
59000 = -5935.614logK
logK = - 59000/5935.614 = -9.939
K = 10-9.939 = 1.15*10-10
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.