Sulfite in wine was measured by the following procedure: To 50.0mL of wine were
ID: 930272 • Letter: S
Question
Sulfite in wine was measured by the following procedure: To 50.0mL of wine were added 5.00mL of a solution containing (0.8043g KlO3 + 5g Kl)/100 mL. Acidification with 1.0mL of 6.0M sulfuric acid quantitatively converts lO3 to l3. The l3 reacts with sulfite ion to generate sulfate ion, leaving excess l3. The excess l3 is titrated with 12.86mL of 0.04818 M NaS2O3 to reach a starch end point. Write a balanced equation for the reaction between I3 and SO3, and find the concentration of sulfite in the wine in mol/L and mg/L.
Explanation / Answer
Balanced equation : SO3^2- + I3^- ---> SO4^2- + 3I^-
moles of Na2S2O3 used to titrate excess I3- = 0.04818 M x 0.01286 ml = 6.2 x 10^-4 mols
moles of I3- = 6.2 x 10^-4/2 = 3.1 x 10^-4 mols
moles of IO3- = 0.8043/214.001 = 3.76 x 10^-3 mols
moles of I- = 5/166.003 = 0.03 mols
1 mole of IO3- reacts with 5 mols of I-, so 3.76 x 10^-4 mols IO3- would require = 0.019 mols of I-
since I- available is excess, IO3- is the limiting reagent
moles of I3- formed = 2 x 3.76 x 10^-4 = 7.52 x 10^-4 mols
moles of I3- reacted with SO3^2- = 7.52 x 10^-4 - 3.1 x 10^-4 = 4.42 x 10^-4 mols
moles of SO3^2- in sample = 4.42 x 10^-4 mols
concentration of SO3^2- in wine = 4.42 x 10^-4 x 0.005/0.105 = 2.10 x 10^-5 mol/L
In mg/L = 2.10 x 10^-5 x 1000 x 80.0632 = 1.68 mg/L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.