A titration study of the following reaction was performed: 2 NaOH(aq) + H 2 SO
ID: 931549 • Letter: A
Question
A titration study of the following reaction was performed:
2 NaOH(aq) + H2SO4(aq) Na2SO4(aq) + 2 H2O
When 8.35mL of 0.1385M NaOH solution from a buret was added to 25.00mL of 0.0986M H2SO4, in a flask, all the NaOH was consumed by reaction with some of the H2SO4. Determine the number of moles of unreacted H2SO4remaining in the flask at this stage of the titration.
*** Show your work
***The answer is 1.89 x 10^ -3 mol...but PLEASE show all of your work CLEARLY so I can understand it! THANK YOU!!
Explanation / Answer
Initial H2SO4 moles = M x V ( in L) = 0.0986 x ( 25/1000) = 0.002465
NaOH moles = Mx V of NaOH = ( 0.1385 ) x ( 8.35/1000) = 0.001156475
as per reaction 2 NaOH reacts per 1 H2SO4
hence H2SO4 moles reacted with 0.001156475 moles NaOH = (0.001156475/2) = 0.0005782375
now excess H2SO4 left = H2SO4 moles initial - H2SO4 moels reacted with NaOH
= 0.002465 - 0.0005782375 = 0.00189 = 1.89 x 10^ -3 mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.