Given the gas constant R = 0.08206 L atm/mol K Show all work. A student obtained
ID: 932105 • Letter: G
Question
Given the gas constant R = 0.08206 L atm/mol K Show all work. A student obtained the following data following the procedure of this experiment: The mass of the unknown The water bath temperature in K The barometric pressure in atmospheres The volume of the flask in liters The density of the vaporized unknown The molar mass of the vaporized unknown If a student doing this experiment did not completely evaporate the unknown before removing the flask from the water bath. the mass of the sample the student used in calculating the molecular mass was the molecular mass the student calculated wasExplanation / Answer
PV = nRT
.. n = m / M
.. PV = (m / M) RT..
M=mRT /PV
here P= 784 mmHg or 1.03 atm, T = 373.15 K, m= 0.569 g R= 0.08206 L atm / mol-KV= 0.212 L
M=0.569 g *0.08206 L atm / mol-K*373.15 K / 1.03 atm *0.212 L
M=79.79 or 79.8 g/mol
2 A
If evaporation in the experiment did not occur completely then the value of m be will be small.
B.
If evaporation in the experiment did not occur completely then the value of m be will be small and the molecular mass also small.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.