A thermos bottle contains 450 g of liquid water at 37°C. Then 325 g of ice, init
ID: 932225 • Letter: A
Question
A thermos bottle contains 450 g of liquid water at 37°C. Then 325 g of ice, initially at a temperature of –8°C, are added to the liquid. When thermal equilibrium is reached, both ice and liquid water are present in the flask. How many grams of ice remain? Assume that the thermos is insulated well enough that no heat is lost or gained to the surroundings. Some of the following information for H2O may be useful. Heat capacity of ice = 37.5 J mol^-11 K^-1 Melting point = 0°C Heat capacity of liquid water = 75.3 J mol^-11 K^-1 Boiling point = 100°C Heat of fusion = 6.01 kJ mol^-1 Heat of vaporization = 40.7 kJ mol^-1
Explanation / Answer
A thermos bottle contains 450 g of liquid water at 37°C. Then 325 g of ice, init
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.