What is the total volume of gases produced at 1365 K and 1.000 atm pressure when
ID: 932290 • Letter: W
Question
What is the total volume of gases produced at 1365 K and 1.000 atm pressure when 192 g of ammonium nitrate undergoes the following decomposition reaction? In which of the following reactions will the pressure increases upon completion of the reaction at constant temperature? Sodium azide decomposes rapidly to produce nitrogen gas. What mass of sodium azide will inflate a 60.0 L airbag for car to a pressure of 1.50 atm at 32 degree C? A particular gas exerts a pressure of 4.98 Times 10^4 Pa. What is this pressure in units of atmospheres? The pressure of O_2 in a 15.0 L flask is 322 mm Hg at 44 degree C. What mass of O_2 is in the flast?Explanation / Answer
29)
we know that
moles = mass / molar mass
so
moles of NH4N02 = 192 / 64 = 3
now
NH4N02 --> N2 (g) + 2 H20 (g)
moles of gases = 3 x moles of NH4N02 reacted
moles of gaeses = 3 x 3 = 9
now
PV = nRT
1 x V = 9 x 0.0821 x 1365
V = 1010
V = 1.01 x 10^3 L
answer is e) 1.01 x 10^4 L
31)
for the pressure to increase
more amount of gases should be formed
so
d) 4 NH3 (g) + 5 02 (g) ---> 4 N0 (g) + 6 H20 (g)
33)
we know that
PV = nRT
for N2
1.5 x 60 = n x 0.0821 x 305
n = 3.6
so
moles of N2 required = 3.6
now
2 NaN3 --> 2 Na + 3 N2
moles of NaN3 required = ( 2/3) x moles of N2
moles of NaN3 = ( 2/3) x 3.6 = 2.4
now
mass = moles x molar mass
so
mass of NaN3 = 2.4 x 65 = 156
so
answer is c) 156 g
35) we know that
1 atm = 101.3 x 1000 Pa
so
pressure = 4.98 x 10^4 Pa
= 4.98 x 10^4 / 101.3 x 1000 atm
= 0.491 atm
so the answer is option a) 0.491 atm
36)
PV = nRT
( 332/760) x 15 = n x 0.0821 x 317
n = 0.25177
now
mass = 0.25177 x 32
mass = 8.06
so
mass of 02 is 8.06 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.