How to calculate ; 1. How many moles of the excess reagent remain after 2.0 mol
ID: 932305 • Letter: H
Question
How to calculate ;
1. How many moles of the excess reagent remain after 2.0 mol NaPO4 react with 2.4 mol CeCl4?
2. When a sample of CuSO4•5H2O (249.7 g/mol) is teated, it releases 180.2 grams of water. What mass of CuSO4•5H2O was originally in the sample?
3. The density of carbon tetrachloride is 1.60 g/mL-1. How many moles are there in a liter of the pure CCl4? (Molar Mass CCl4 : 154. g/mL)
4. How many moles of Sulfur dioxide can ne produced from 160g of sulfur and 320g of oxygen?
5. What mass of iron(lll) sulfide is produced from the reaction of 11.6g of iron(lll) notrate with excess sodium sulfide?
2Fe(NO3)3 (aq) + 3NaS(aq) -> Fe2S3(s)+6NaNO3(aq)
How to figure out;
1. Which molecule has the strongest bond energy?
(a) HBr (b) HF (c) HCl (d) HI
2. Which is an example of a pure comound?
(a) Water vapor (b) Argon gas (C) Air (D) Aqueous nitric acid
Explanation / Answer
1) the reaction is
4Na3P04 + 3CeCl4 ---> 12NaCl + Ce3(PO4)4
moles of CeCl4 required = ( 3/4) x moles of Na3p04
= 3 x 2 / 4
= 1.5
so
excess moles of CeCl4 = 2.4 - 1.5 = 0.9
so
0.9 moles of CeCl4 remains
2)
moles = mass / molar mass
moles of H20 = 180 / 18 = 10
given CuS04. 5H20
moles of CuS04 . 5H20 = ( 1/5) x moles of H20
moles of CuS04.5H20 = 0.2 x 10 = 2
now
mass = moles x molar mass
so
mass of CuS04 . 5H20 = 2 x 249.7 = 499.4
so
499.4 g of CuS04.5H20 is in the sample
3)
mass = density x volume
mass = 1.6 x 1000
mass = 1600 g
moles = mass / molar mass
moles = 1600 / 154
moles = 10.39
so
10.39 moles of CCl4
4)
moles of Sulphur = 160 /32 = 5
moles of oxygen = 320 / 32 = 10
S+ 02 --> S02
moles of 02 reacted = moles of S = 5
moles of 02 excess = 10-5 = 5
now
moles of S02 = moles of S reacted = 5
so
5 moles of S02 can be produced
5)
moles of Fe(N03)3 = 11.6 / 241.86 = 0.048
now
2Fe(NO3)3 (aq) + 3NaS(aq) -> Fe2S3(s)+6NaNO3(aq)
moles of Fe2S3 = 0.5 x moles of Fe(N03)3 reacted
moles of Fe2S3 = 0.5 x 0.048 = 0.024
now
mass = moles x molar mass
mass of Fe2S3 = 0.024 x 207.9 = 5
so
5 grams of Fe2S3 is produced
1) HI has the highest bond energy
2) Argon gas is pure compound , others are mixtures
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.