The delta H for the solution process when solid sodium hydroxide dissolves in wa
ID: 932317 • Letter: T
Question
The delta H for the solution process when solid sodium hydroxide dissolves in water is 44.4 kL/mol. When a 13.5 g sample of NaOH dissolves in 250.0 g of water in a coffee-cup calorimeter, the temperature increases from 23.0 degree C to _______ degree C. Assume that the solution has the same specific heat as liquid water i.e 4.18 J/g-k 24.0 degree C 35.2 degree C 40.2 degree C 37.0 degree C Given the data in the table below, delta H^+ for the reaction 4NH_2(g) + 5O_2(g) right arrow 4NO(g) + 6H_2O(l) is ________ kJ -1892 -1540 -150 -1172 For which one of the following reactions is delta H^0_rxn equal to the heat of formula of the product 12C(g) + 11H_2(g) + 11)(g) right arrow C_7H_25O_2(g) P(g) + 4H(g) + Br(g) right arrow PH_4Br(l) N_2 (g) + 3H_2(g) right arrow 2NH_3(g) (1/2)N_2(g) + O_2(g) right arrow NO_2(g) The molecular weight of a gas that has a density of 5.75 p/L at 273 K and 1.00 ATM is ______ g/mol 129 141 3.90 5.76 One significant difference between gases and liquids is that _______ gases are always mixtures a gas is made up of molecules a gas assumes the volume of its container a gas may consists of both elements and compounds The thermal decomposition of potassium chloride can be used to produce oxygen in the laboratory 2KClO_3 (s) right arrow 2KCl(s) + 3O_2(g) What volume (L) of O_2 gas at 396K and 1.00 atm pressure is produced by decomposition of 7.5g of KClO_2(s) (123 g/mol) 3.7 11 7.5 2.2 _________ delta compounds to an ________ process negative, endothermic negative, exothermic positive, endothermic positive, exothermicExplanation / Answer
32) moles of NaOH = 13.9 / 40 = 0.3475
heat evolved = 0.3475 x 44.4
heat evolved = 15.429 kJ
now
total mass = 250 + 13.9 = 263.9 g
now
heat = m x s xdT
15.429 x 1000 = 263.9 x 4.18 x ( T -23)
T = 37 C
so
the answer is D) 37 C
33)
4NH3 + 502 --> 4 NO + 6H20
dHrxn = dHfo products - dHfo reactants
so
dHrxn = 4 x dHfo N0 + 6 x dHfo H20 - 4 x dHfo NH3 - 5 x dHfo 02
dHrxn = ( 4 x 90) + ( 6 x -286) - ( 4 x -46) - 0
dHrxn = -1172 kJ
so
the answer is D) -1172
34) for heat of formation
1 mole of product should be formed
also
the reactants should be elements in their standard state
A) oxygen should be in 02 form
B) hydrogen should be in H2 form
C) 1 mole of product should be formed
so
the correct answer is
d) 0.5 N2 + 02 --> N02
35) we know that
PM = dRT
so
1 x M = 5.75 x 0.0821 x 273
M = 129 g/mol
so A) 129
36) c) a gas assumes the volume of its container
37)
moles = mass / molar mass
moles of KCl03 = 7.5 / 123 = 0.061
now
moles of 02 formed = 1.5 x moles of KCl03
moles of 02 = 1.5 x 0.061 = 0.0915
now
PV = nRT
1 x V = 0.0915 x 0.0821 x 298
V = 2.2 L
so
the answer is D) 2.2
38) a negative dH corresponds to exothermic reaction
a positive dH corresponds to endothermic reaction
so
answer is B) negative ,exothermic
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.