The central atom in the chlorate ion would have electron domains. How many kg ar
ID: 932686 • Letter: T
Question
The central atom in the chlorate ion would have electron domains. How many kg are in 25.6 cg? The dimensions of a piece of aluminum are 2.5 cm Times 2.0 cm Times 1.8 cm. What is the mass of the piece of aluminum? (density of Al = 2.7 g/cm^3) The density of concentrated hydrochloric acid is 1.19 g/mL. What is the volume in liters of 300. G of it? How many atoms are in 0.089 g of aluminum? Calculate the mass in grams of 6.89 Times 10^23 atoms of silver. Calculate the number of formula units in 560 g of ammonium carbonate. Calculate the number of grams of sulfuric acid contained In 0.35 moles. Photosynthesis uses light with a frequency of 4.54 Times 10^14 Hz. What wavelength (in nanometers) does this correspond to? Sodium atoms have a characteristic yellow color when excited in a flame. The color comes from emission of light of 589.0 nm. What is the corresponding energy to this wavelength of light?Explanation / Answer
1.Central atom of chlorate ion would have 4 electrons.
2.25.6cg=25.6/100000=0.256*10-3
3.we know that, no of atoms =weight*6.023*1023/Gram molecular weight.
6.89*1023*107.87/6.023*1023=1.14*107.87=122.9718grams.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.