On May 26, 1993 reported research showing that at least some of alaskas finer pl
ID: 934671 • Letter: O
Question
On May 26, 1993 reported research showing that at least some of alaskas finer placer good was--bug sweat. This was published in a popular science news outlet in Alaska. What they found was for one particular strain of bacteria in bugs had been processing gold from ore most efficiently a pH of 3.30 but where ineffective at pHs of above 4 or below 2.7 in order to protect these tiny workers the ore processing vats have a concentration of .0685 M HNO2(aq) and .0815 M NaNO2(aq) what is the pH of the solution? As well if someone where to add NaOh of 26.0 L which is 4M to each vat keeping in mind that vat only holds 2.50x10^3 l of solution what would be the final pH? On May 26, 1993 reported research showing that at least some of alaskas finer placer good was--bug sweat. This was published in a popular science news outlet in Alaska. What they found was for one particular strain of bacteria in bugs had been processing gold from ore most efficiently a pH of 3.30 but where ineffective at pHs of above 4 or below 2.7 in order to protect these tiny workers the ore processing vats have a concentration of .0685 M HNO2(aq) and .0815 M NaNO2(aq) what is the pH of the solution? As well if someone where to add NaOh of 26.0 L which is 4M to each vat keeping in mind that vat only holds 2.50x10^3 l of solution what would be the final pH?Explanation / Answer
1)
pH of solution if
M1 = 0.0685
M2 = 0.0815 NanO2
This is a buffer, use the Henderson Hasselbach equation to model this
pH = pka + log([salt]/[acid])
pKa of Nitrous Acid from databases = 3.39
pH = 3.39 +log([salt]/[acid])
pH = 3.39 + log(0.0815/0.0685) = 3.39 + 0.075 = 3.46
Ph = 3.46
2) Ph if adgin NaOH
V = 26 L
M = 4 M
Let us calculate the amount of moles of NaOH there
M1*V1 = 26*4 = 104 moles of NaOH
Assume that:
Vats were full therefore V = 2500 L
calculate amount of HNO2 and NaNO2
M2V2 = 0.0685*2500 = 171.25 mol of HNO2
M3*V3 = 0.0815*2500 = 203.75 mol of NaNO2
NOTE: I will asume that those 26 liters are not so relevant to the total of 2500 L
Therefore...
171.25 mol of HNO2 react 1:1 with 104 moles of NaOH
67.5 mol of HNO2 are left...
It is still a buffer so let us recalculate concnetration of HNO2
M = moles / V = 67.5 mol of HNO2 / 2500 L = 0.027 M
The molarity of the salt stays the same, it does not react
Apply once again Henderson Haselbach equaiton
pH = pKa +log([salt]/[acid])
pH = 3.39 +log([salt]/[acid])
pH = 3.39 +log([0.0815]/[0.027]) = 3.39 + 0.4797 = 3.869
pH = 3.87 so it will still work... The idea of adding a buffer is pretty awesome since a lot of NaOH did not chang the pH that much!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.