When F 2 (g) (0.06043 mol/L) and 2.357 mol of Cl 2 (g) in a 39.00 L reaction ves
ID: 934930 • Letter: W
Question
When F2(g) (0.06043 mol/L) and 2.357 mol of Cl2(g) in a 39.00 L reaction vessel at 665.0 K are allowed to come to equilibrium the mixture contains 137.1 grams of ClF(g). What is the concentration (mol/L) of Cl2(g)?
F2(g)+Cl2(g) = 2ClF(g)
I'm not sure how to go about this problem. Can you please write out all the steps and explain how to solve it? thanks
When F2(g) (0.06043 mol/L) and 2.357 mol of Cl2(g) in a 39.00 L reaction vessel at 665.0 K are allowed to come to equilibrium the mixture contains 137.1 grams of ClF(g). What is the concentration (mol/L) of Cl2(g)?
F2(g)+Cl2(g) = 2ClF(g)
I'm not sure how to go about this problem. Can you please write out all the steps and explain how to solve it? thanks
Explanation / Answer
given
2.357 mol of Cl2
we know that
molarity = moles / volume
molarity of Cl2 = 2.357 / 39 = 6.04 x 10-2
given the reaction is
F2 + CL2 ----> CLF
using ICE table
inital conc of F2 , Cl2 , CLF are 0.06043 , 6.04*10-2 , 0
change in conc of F2 , CL2 , CLF are -x , -x , 2x
equilbirum conc of F2 , CL2 , CLF are 0.06043 -x , 6.04* 10-2 -x , 2x
so
[ClF]eq =2x
but given
137.1 grams of ClF at equilibrium
moles = mass / molar mass
so
moles of CLF = 137.1 / 54.45 = 2.5179
molarity of ClF = 2.5179 / 39 = 6.456 x 10-2
so
[CLF]eq = 6.456 x 10-2
but we got
[ClF]eq = 2x
so
2x = 6.456 * 10-2
x = 3.228 * 10-2
now
[Cl2}eq = 6.04 *10-2 - 3.228 *10-2
[Cl2]eq = 2.815 *10-2
so conc of Cl2 at equilbiurm is 0.02815 mol/L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.