As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 350
ID: 935068 • Letter: A
Question
As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 350.mL of a potassium dihydrogen phosphate buffer solution of pH = 7.08. The pKa of H2PO4? is 7.21.
You have the following supplies: 2.00 L of 1.00 M KH2PO4 stock solution, 1.50 L of 1.00 M K2HPO4 stock solution, and a carboy of pure distilled H2O.
How much 1.00 M KH2PO4 will you need to make this solution? (Assume additive volumes.)
Express your answer to three significant digits with the appropriate units.
Please explain and don't skip any steps.
Explanation / Answer
Let a be the volume of KH2PO4 and b be the volume of K2HPO4 needed in liters
Moles of KH2PO4 = volume x concentration = a x 1.00 = a mol
Moles of K2HPO4 = volume x concentration = b x 1.00 = b mol
Henderson-Hasselbalch equation:
pH = pKa + log([K2HPO4/[KH2PO4]])
= pKa + log(moles of K2HPO4/moles of KH2PO4) since final volume (= 350 mL) is the same for both
7.08 = 7.21 + log(b/a)
log(b/a) = 0.74
b/a = 0.74
thus b = 0.74a
Total moles of phophate = final volume x total concentration of phosphate
= 350/1000 x 1.00 = 0.350 mol
Thus a + b = 0.350
a + 0.74a = 0.450
a = 0.258
Volume of KH2PO4 needed = a = 0.258L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.