You will use 0.1 g of benzil. Calculate the correct number of milimoles of benzi
ID: 936728 • Letter: Y
Question
You will use 0.1 g of benzil. Calculate the correct number of milimoles of benzil you will be using? You will purify product by crystallization. What is crystallization techique? technique to purify liquid from mixture of liquids technique to purify liquid from mixture of liquid and solid To make product impure Further purify solid Match the following chemicals with their correct OSHA hazards. Benzil C15H14O Dibenzyl ketone C14H10O2 Ethanol C2H6O Potassium hydroxide KOH That's the following chemicals with the correct molecular weights. Benzil Dibenzyl ketone Ethanol Potassium hydroxide Match the following chemicals with their correct OSHA hazards. Benzil Dibenzyl ketone Ethanol Potassium hydroxide Irritant No known OSHA hazards Flammable liquid, target organ effect, irritant, carcinogen Toxic by ingestion, corrosiveExplanation / Answer
Question 1 )
Given mass of benzil = 0.1 g
We have to find moles of benzil by using following formula
number of moles of benzil = Mass of benzil in g / Molar mass of benzil
molar mass of benzil = 210.23 g per mol
number of moles of benzil = 0.1 g / (210.23 g /mol)=0.00476 mol
Now lets convert moles into milimoles
= 0.00476 mol * 1000 milimoles / 1 mol
= 0.48 milimoles of benzil
so answer is option D = 0.48
Question 2 )
Crystallization is the technique by which solids are purified. It is done by dissolving the solid in the solvent in which solid is soluble and then solvent is evaporated.
so correct answer for this question is
Futher purify solid
Question 3 )
Benzil : C14H10O2
dibenzyl ketone = C15H14O
Ethanol : C2H6O
Potassium hydroxide : KOH
Question 4 )
Benzil :
Chemical formula for benzil = C14H10O2
Molecular weight = sum of atomic weights of all the atom in the chemical formula
= 14C * 12.011 g/mol + 10H * 1.0079 g/mol + 2O* 15.999 g/mol
=210.23 g/mol
so the
Benzil : 210.23 g/mol
Dibenzil ketone : C15H14O
molecular weight = 15C * 12.011 g/mol + 14H * 1.0079 g/mol + O* 15.999 g/mol
=210.27 g/mol
molecular weight of dibenzil ketone = 210.27 g/mol
Ethanol : C2H6O
molecular weight = 2C * 12.011 g/mol + 6H * 1.0079 g/mol + O* 15.999 g/mol
=46.0684 g/mol
= 46.07 g/mol
Potassium hydroxide : KOH
Molecular weight = K * 39.098 g/mol + O* 15.999 g/mol + H * 1.0079 g/mol
= 56.1049 g/mol
=56.11 g/mol
Question 5 )
Benzil : A ) Irritant
Dibenzyl ketone : B: No known OSHA hazards
Ethanol : C : flammable liquid, target organ effect, irritant, carcinogen
Potassium hydroxide : D toxic by ingestion, corrosive
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.