You work for a dairy that produces specialty butters. You use the Mohr titration
ID: 936987 • Letter: Y
Question
You work for a dairy that produces specialty butters. You use the Mohr titration to measure the salt content of the butter. You titrate 288.2 mg KCl in 100 mL ddH2O with aqueous AgNO3 (28.11 mL). The blank (100 mL ddH2O) with no KCl registers the endpoint when 1.77 mL AgNO3 is added. You then disperse 3.78 g butter in 100 mL boiling ddH2O and titrate to equivalence (31.9 mL AgNO3). The serving size for butter is 1 tablespoon (14 g).
What is the Cl? content (mg/serving) of the butter? (ONE QUESTION, ALL INFORMATION IS GIVEN!)
Explanation / Answer
standardisation of AgNO3
M1xV1=M2xV2
V2=28.11-1.77ml=26.34ml
M1=(mass/molarmass)/volume in L=(0.2882g/74.5513 g/mol)/0.1L=0.0386M
V1=100ml
M2=0.0386Mx100ml/26.34ml=0.1465M
calculation for unknown
Atomic mass of Cl- = 35.45 g/mole
moles of Cl- =M2xV3
V3=31.9ml-1.77ml=30.13ml=0.03013L
moles of Cl- =0.1465Mx0.03013L=0.004415mol
mass of Cl- =0.004415molx35.45 g/mole=0.1565g
3.78 g of butter contains 0.1565g of Cl- then 1 serving (14g) contains Cl- =14gx0.1565g/3.78g=0.5797g
Cl- content=579.72mg/serving of the butter
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.