Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the following reaction: N2(g) + O_2(g) 2NO(g) If the equilibrium partia

ID: 937976 • Letter: C

Question

Consider the following reaction: N2(g) + O_2(g) 2NO(g) If the equilibrium partial pressures of N_2, O_2 and NO are 0.15 atm, 0.33 atm, and 0.050 atm, respectively, at 2200degreeC. what is K_P? 10. A reaction vessel contains NH_3, N_2, and H_2 at equilibrium at a certain temperature. The equilibrium concentrations are [NH_3] = 0.25 M, [N_2] = 0.11 M, and [H_2] = 1.91 M. Calculate the equilibrium constant K_c for the synthesis of ammonia if the reaction is represented as 1/2 N_2(g) + 3/2H_2 NH_3(g) 11. The equilibrium constant for the reaction A B is K_c = 10 at a certain temperature. (1) Starting with only reactant A, which of the diagrams shown here best represents the system at equilibrium? (2) Which of the diagrams best represents the system at equilibrium if K_c = 0.10? The gray spheres (darker ones) represent the A molecules and the green spheres (lighter ones) represent the B molecules.

Explanation / Answer

9. Given: Partial pressure of N2 , pN2 = 0.15atm   Partial pressure of O2 , pO2 = 0.33atm   Partial pressure of NO , pNO = 0.050atm Expression for Kp for the given reaction is : Kp = (pNO)2 / ( pN2)( pO2)     Kp = (0.050atm)2/ (0.15atm)(0.33atm)    Kp = 0.05atm at 2200oC

10. Given : [NH3] = 0.25M , [N2] = 0.11M , [O2] = 1.91M

Expression for the Kc for the given reaction is :

Kc = [NH3] / ([N2]1/2 [H2]3/2) = 0.25M / (0.11M)1/2(1.91M)3/2  = 0.25/(0.3317)(2.6397) = 0.2855

Equilibrium constant Kc = 0.2855 , for the synthesis of ammonia.   

11. 1) Given: Kc = 10

Expression for Kc for the given reaction is : Kc = [B]/[A] 10 =  [B]/[A]    10.[A] = [B] This implies that the concentration of B is 10 times of conc of A . If [A] = 1 then [B] = 10  

So, the diagram (a) represents the system at equilibrium when Kc = 10.

2) Given: Kc = 0.10

Expression for Kc for the given reaction is : Kc = [B]/[A] 0.10 =  [B]/[A] (1/10).[A] = [B] [A] = 10.[B] This implies that the concentration of A is 10 times of conc of B . If [B] = 1 then [A] = 10  

So, the diagram (d) represents the system at equilibrium when Kc = 0.10.

  

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote