Ethylene oxide (C_2H_4O) reacts with water to produce ethylene glycol (HOCH_2CH_
ID: 938006 • Letter: E
Question
Ethylene oxide (C_2H_4O) reacts with water to produce ethylene glycol (HOCH_2CH_2OH): C_2H_4O (aq) + H_2O(I) rightarrow HOCH_2OH(aq) In an experment at 20degreeC, the concentration of of C_2H_4O dissolved in 0.0076 M aqueous perchloric acid was observed to decreases over time as follows: Determine: a. The order of the reaction b. The rate constant k for the consumption of ethylene oxide c. The half-life or ethlene oxide, and d. The percentagve of the initial ethylene oxide that remains after one day.Explanation / Answer
a)
from the data
the order of the reaction is first order.
b)
rate constant k = 1/t ln (Ao / At)
= 1/3 ln (0.150 / 0.132)
= 0.042 ks-1
rate constant k = 0.042 ks-1
c)
half - life t1/2 = 0.693 / k
t1/2 = 0.693 / 0.042
= 16.5 ks
half - life = 16.5 ks
d)
k = 1/t ln (Ao / At)
0.042 = 1 / 86.4 ln (0.150 / At)
At = 0.00398 M
percentage = (0.00398 / 0.15 ) x 100
= 2.65%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.