Calculations and unit conversions. Five grams of chlorine gas are contained in a
ID: 938182 • Letter: C
Question
Calculations and unit conversions. Five grams of chlorine gas are contained in a cylindrical container. The gas is at room temperature (298K) and pressure (1 atm). The molecular weight of chlorine is 35.45 g/mole. Assume the chlorine gas is an ideal gas. The height of the container is 2 cm. What is the radius of the container? Report your answer in both cm and ft. Equations to use: Ideal gas law: pV = NRT, where p=pressure, T=temperature, N=number of moles, R=gas constant, V=volume V_cylinder = A_base h Equations for a cylinder A_base = pir^2_base.Explanation / Answer
T = 298 K P = 1 atm
MW = 35.45 g/mol
since Cl2 = 2*35.45 = 70.90 g /mol of Cl2
h = 2 cm = 0.02 m
R = ?
mol Cl2 = mass/MW = 5/70.9 = 0.07052 mol of Cl2
Apply
PV = nRT
V = nRT/P
V = (0.07052)(0.082)(298)/(1) = 1.723226 L
change to m3
V = 1.723226*10^-3 m3
then
V = PI*(R^2)*h
1.723226*10^-3 = (3.141592)(R^2)(0.02)
solve for R
R = sqrt((1.723226*10^-3)/(0.02)/(3.1592)) = 0.1651458 m
R = 16.5 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.