An atom of rhodium (Rh) has a diameter of about 2.7×108cm. What is the radius of
ID: 938660 • Letter: A
Question
An atom of rhodium (Rh) has a diameter of about 2.7×108cm.
What is the radius of a rhodium atom in angstroms (Å)?
1.4
What is the radius of a rhodium atom in meters (m)?
1.4×1010
### How many Rh atoms would have to be placed side by side to span a distance of 9.5 m ?
Express your answer using two significant figures.
### If the atom is assumed to be a sphere, what is the volume in m3 of a single Rh atom?
Express your answer using two significant figures.
(Hint: Do not use the rounded answer from Part A - use a radius that has not been rounded to avoid introducing rounding error into your calculation.)
1.4
ÅExplanation / Answer
Rh atom has diameter = 2.7 x 10^-8 cm
Rh radius = 2.7 x 10^-8/2 = 1.35 x 10^-8 cm
Rh radius in Angstrom = 1.35 Angstrom
Rh radius in meter = 1.35 x 10^-8 cm/100 = 1.35 x 10^-10 m
to cover distance of span = 9.5 um = 95,000 Angstrom
Number of Rh atoms needed = 95,000/2.7 = 35185.2 atoms
Volume of single Rh atom = (4/3).pi.r^3
= (4/3) x 3.14 x (1.35 x 10^-10)^3
= 1.03 x 10^-29 m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.