Calculate the pH of a 0.60 mol L -1 H 2 SO 3 solution that has the stepwise diss
ID: 938823 • Letter: C
Question
Calculate the pH of a 0.60 mol L-1 H2SO3 solution that has the stepwise dissociation constants Ka1 = 1.5 × 10-2 and Ka2 = 6.3 × 10-8.
...
At a certain temperature the equilibrium constant, Kc, equals 0.11 for the reaction:
2ICl(g) I2(g) + Cl2(g)
What is the equilibrium concentration of ICl if 0.45 mol of I2 and 0.45 mol of Cl2 are initially mixed in a 2.0 L flask?
At a certain temperature the equilibrium constant, Kc, equals 0.11 for the reaction:
2ICl(g) I2(g) + Cl2(g)
What is the equilibrium concentration of ICl if 0.45 mol of I2 and 0.45 mol of Cl2 are initially mixed in a 2.0 L flask?
Explanation / Answer
Since second ionisation constant is too low, assume that all the H+ ions coming from only first ionisation.
[H+] = (Kax C)1/2
= (1.5 x 10 -2 x 0.6 )1/2
= 0.09487
pH = - Log (0.09487) = 1.02
Kc = [I2][Cl2] / [ICl]2
0.11 = (0.225 - x) (0.225 - x) / 2x
0.22 x = 0.0506 + x2 - 0.45x
x2 - 0.67 x + 0.0506 = 0
Applying quadratic equation, x = [- 0.67 +/- (0.4489 - 0.2024)] / 2
= 0.08675
Therefore, equilibrium concentration of ICl = 2 x 0.08675 = 0.1735 = 0.17 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.