Copper has been used for thousands of yers, either as a pure metal or in alloys.
ID: 939567 • Letter: C
Question
Copper has been used for thousands of yers, either as a pure metal or in alloys. It is frequently used today in the production of wires and cables. Copper can be obtained through smelting or recylcing. Determine the energy associated with each of these processes in order to recycle 1.06 mol Cu. The smelting of copper occurs by the balanced chemical equation:
CuO(s)+CO(g) --> Cu(s)+CO2(g)
Where deltaHfCuO is = 155/kJ/mol. Assume the process of recycling copper is simplifed to just the melting of the solid Cu starting at 25 degrees C. The melting point of Cu is 1084.5 degrees C with deltaHfus =13.0 kJ/mol and a molar heat capacity, Cp,Cu =24.5 J/mol degrees C.
Energy for recovering Cu from CuO from reaction about (answer in kJ)
Energy for recycling Cu (answer in kJ)
Explanation / Answer
Let H bet the heat energy required to convert CuO to Cu
Therefore, H = [ Hf (Cu) + Hf(CO2) ] - [ Hf (CuO) + Hf(Cu) ] = [ ( 0 -393.509) - [ (155 -110.525] KJ/mol
= - 437.984kJ/mol
Here moles of CuO = 1.06 mol
The required energy = 464.26kJ
The recycling copper is simplifed to just the melting of the solid Cu starting at 25 degrees C.
Let the required energy be Q.
Here, Q1 = heat required to increase the temperature from 25 degrees C to 1084.5 degrees C
= (1.06 mol) x ( 24.5 J/mol degrees C) x (1084.5 - 25 ) degrees C
= 27515.215 J = 27.515 kJ
Q2 = heat required to melt copper = (1.06 mol) x (13.0) KJ = 13.78 kJ
Q = Q1 + Q2 = (27.515 + 13.78 ) kJ = 41.3 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.