A) The reactant concentration in a zero-order reaction was 9.00×102 M after 155
ID: 939609 • Letter: A
Question
A) The reactant concentration in a zero-order reaction was 9.00×102 M after 155 s and 2.00×102 M after 365 s . What is the rate constant for this reaction? B) What was the initial reactant concentration for the reaction described in Part A? C) The reactant concentration in a first-order reaction was 9.80×102 M after 15.0 s and 6.30×103 M after 100 s . What is the rate constant for this reaction? D) The reactant concentration in a second-order reaction was 0.630 M after 120 s and 3.70×102 M after 850 s . What is the rate constant for this reaction?
Explanation / Answer
rate equation for zero order reaction
[A] = [A0] -Kt
0.02 = 0.09 - kx210
k = 0.07 / 210
k = 3.33 x 10-4 M/s
partB
use the again same equation
0.09 = [A0] - 0.00033
[A0] = 0.09033
or 9.033 x 10-2 M
Part C
rate equation
k = 2.303 / t log[A0/A]
= 2.303 / 85 log [0.098/0.0063]
= 0.0323 s-1
part D
rate equation
1/[A] = kt + 1/[A0]
1/ 0.037 = k x 730 + 1/ 0.63
27.03 = k x 730 + 1.6
k = 0.0348 M-1s-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.