A. When a 0.235-g sample of benzoic acid is combusted in a bomb calorimeter, the
ID: 939835 • Letter: A
Question
A. When a 0.235-g sample of benzoic acid is combusted in a bomb calorimeter, the temperature rises 1.644 C . When a 0.275-g sample of caffeine, C8H10O2N4, is burned, the temperature rises 1.585 C . Using the value 26.38 kJ/g for the heat of combustion of benzoic acid, calculate the heat of combustion per mole of caffeine at constant volume.
B. Assuming that there is an uncertainty of 0.002 C in each temperature reading and that the masses of samples are measured to 0.001 g, what is the estimated uncertainty in the value calculated for the heat of combustion per mole of caffeine?
Explanation / Answer
The answer for A is
Benzoic acid
Heat capacity of the colorimeter Ccal = (q x m)/ T
q = heat of combustion of substance
m = mass in g of substance
T = Temperature change in °C
= (26.38 * 0.235)/1.644
= 6.1993/1.644
Heat capacity of the colorimeter Ccal = 3.770864 kJ/°C
Caffeine
Heat of combustion q = C x T
= (3.7708 kJ/°C)(1.585 °C)
= 5.976819 kJ
Heat of combustion per mole of caffeine = heat of combustion/moles
Finding moles of caffiene
(Moles = grams/molecular weight
Molecular weight of caffeine = 194.19 g/mol
= 0.275/194.19
= 0.001416 mol)
Heat of combustion = 5.9768/0.001416
= 4220.504 kJ/mol
The answer for B is
Temperature
Uncertainty = 0.002C
dT = +/- 0.004C
Benzoic acid = (0.004/1.644)*100 = 0.243 %
Caffeine = (0.004*1.585)*100 = 0.252%
Mass
Uncertainty = 0.001
Benzoic acid = (0.001/0.235)*100 = 0.426 %
Caffeine = (0.001/0.275)*100 = 0.364%
Total uncertainity = +/- 1.29%
1.29% of 4220.504 kJ = (4220.504/100)*1.29
= 54 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.