The rate constant for the decomposition of NO_2 is 0.255 M^-1 S^-1. Using the un
ID: 940216 • Letter: T
Question
The rate constant for the decomposition of NO_2 is 0.255 M^-1 S^-1. Using the units of k, first determine if this is a zero^-, first^-, or Second - order reaction. Then answer this question: if a 1.00 L reaction vessel initially contains 1.33 M NO_2, how many moles remain after 4.00 s? What is the activation energy (E_a) for the reaction with the following data? What is the activation energy (Ea) for the reaction with the following data? What is the activation energy (E_a) for a reaction with a rate constant that triples as it is heated from 293K to 308K? Is the following mechanism valid for the overall reaction shown here?Explanation / Answer
according to units it is second order
take the secon order rate equation
1 /A = kt + 1/A0
A = final concentration
[A0] = intial concentration = 1.33 M
k = rate constant = 0.255 M-1s-1
t = time 4.00 sec
put all these in above equation
1/[A] = 0.255 x 4 + 1/1.33
1/[A] = 1.02 + 0.7518
1/[A] = 1.7718
[A] = 1/1.7718
= 0.56 mol
=
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.