A student determining the equilibrium constant for the formation of the FeNCS 2+
ID: 940613 • Letter: A
Question
A student determining the equilibrium constant for the formation of the FeNCS 2+ ion followed the procedure in this experiment: in Part I, 2.00x10-1M Fe3+ and 2.00x10-3M SCN- ion stock solutions were used. All standard solutions were prepared in 100-mL volumetric flasks. Complete the following calculations: 1) Calculate the initial molar SCN- ion concentration in standard solutions S3 and S5. 2) Calculate the molar FeNCS2+ ion concentration in standard solutions S3 and S5. 3) Calculate the absorbances for standard solutions S3 and S5.
Explanation / Answer
Solution :-
We can use the dilution formula to calculate the concentration of the each species
For the S2 the transmitanve is 80.2 for the 4.00*10^-5 M solution
Calculating the concentration in the column S3
4.00 ml of the NaSCN diluted to 100 ml
So
[SCN-] = 65.8 * 4.00*10^-5 M / 80.2 = 3.25*10^-5 M
[FeSCN^2+] = 3.25*10^-5 M
Absorbance A = 2 – log % T
= 2 – log 65.8
= 0.1818
Calculating for the coloumn S5
[SCN-] = 45.4 * 4.00*10^-5 / 80.2 = 2.26*10^-4 M
[FeSCN^2+] = 2.26*10^-4 M
Absorbance A = 2 – log % T
= 2 – log 45.4
= 0.3429
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.