When 1.0 g of gasoline burns, it releases 11kcal of heat. The density of gasolin
ID: 940767 • Letter: W
Question
When 1.0 g of gasoline burns, it releases 11kcal of heat. The density of gasoline is 0.74 g/mL A. How many megajoules are released when 1.0 gal of gasoline burns? b. If a television requires 150 kJ/h to run, how many hours can the television run in the energy provided by 1.0 gal of gasoline? When 1.0 g of gasoline burns, it releases 11kcal of heat. The density of gasoline is 0.74 g/mL A. How many megajoules are released when 1.0 gal of gasoline burns? b. If a television requires 150 kJ/h to run, how many hours can the television run in the energy provided by 1.0 gal of gasoline? A. How many megajoules are released when 1.0 gal of gasoline burns? b. If a television requires 150 kJ/h to run, how many hours can the television run in the energy provided by 1.0 gal of gasoline?Explanation / Answer
a) volume in 1 gal = 3.78 L
mass of gasoline = 3.78*0.74
so, amount of energy released = 3.78*0.74*11*4.18
=128.615 kJ
=0.128 MJ
b)time = 128.615/150
=0.857 hours
=51.446 minutes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.