1a)Ethene (C2H4) burns in oxygen to give CO2 and H2O: C2H4 + 3 O2 --> 2 CO2 + 2
ID: 941161 • Letter: 1
Question
1a)Ethene (C2H4) burns in oxygen to give CO2 and H2O: C2H4 + 3 O2 --> 2 CO2 + 2 H2O How many moles of oxygen are needed to react with 0.254 moles of ethene? ___ mols oxygen
1b) Study the chemical reaction below: C4H8 + 6 O2 4 CO2 + 4 H2O If 197 grams of O2 react, how many grams of water form? _____ g H2O
1c) You determine that the theoretical yield of a reaction is 50.0 g of product "X." You then go into the lab and run the experiment. You produce 25.0 g of product "X." What is your percent yield? ____ % yield
1d) How many mL of a 2.42 M NaOH solution is required to neutralize 37.6mL of 2.44M H2SO4?
H2SO4 (aq) + 2 NaOH (aq) ---> 2 H2O (l) + Na2SO4 (aq)
___ mL NaOH solution
1e) Sulfur and fluorine react in a combination reaction to produce sulfur hexafluoride:
S + 3 F2 ---> SF6
You place 3.5 g sulfur and 4.5 g fluorine in a reaction flask.
The maximum amount of SF6 that can be produced from the reaction is __________ g.
1f) How many grams of K2SO4 are in 250mL of 0.11 M K2SO4 solution?
___ g K2SO4
Explanation / Answer
1a)
C2H4 + 3 O2 ------------------> 2 CO2 + 2 H2O
1 3 2 2
0.254 ??
1 mol of ehene need ---------------- 3 mol of O2
0.254 mol ethene ---------------> ?? mol O2
moles of O2 = 0.254 x 3 / 1 = 0.762 moles
moles of O2= 0.762 moles
1b)
C4H8 + 6 O2 ------------------> 4 CO2 + 4 H2O
192 g 72 g
197 g ??
mass of H2O = 197 x 72 / 192 = 73.88 g
mass of H2O= 73.88 g
1c)
percent yield = (actual yield / theoretical yield ) x 100
= (25 / 50 ) x 100
= 50%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.