Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the reaction C6H4(OH)2 (l) + H2O2 (l) C6H4O2 (l) + 2 H2O (l) (a) Use th

ID: 942270 • Letter: C

Question

Consider the reaction C6H4(OH)2 (l) + H2O2 (l) C6H4O2 (l) + 2 H2O (l)

(a) Use the following information to calculate H° for the above reaction. Show all work. H° C6H4(OH)2 (l) C6H4O2 (l) + H2 (g) +177.4 kJ H2 (g) + O2 (g) H2O2 (l) -187.8 kJ H2 (g) + € 1 2 O2 (g) H2O (l) -285.8 kJ

(b) Based on your answer to part a, above, would heat be gained or lost by the surroundings as the reaction at the very top of the page occurred at standard conditions?

(c) How many kilojoules of heat are given off when 20.0 g of H2O (l) are produced at standard conditions according to the reaction at the very top of the page? Show all work.

Explanation / Answer

C6H4(OH)2 (l) --> C6H4O2 (l) + H2 (g)     dhrxn = -177.4 Kj

H2O2 (l) ----> H2 (g) + O2 (g)           dhrxn = +187.8 kj

2H2(g) + O2(g) ----> 2H2O(l)            dhrxn = 2*-285.8 kj

------------------------------------------------------------

C6H4(OH)2 (l) + H2O2 (l) ---> C6H4O2 (l) + 2 H2O (l)

---------------------------------------------------------

dhRXN = (-177.4+187.8+(2*-285.8))

      = -561.2 Kj

As DHrxn is - ve , it is exothermic

c) No of mol of water = 20/18 = 1.11 mol

2mol Water = 561 kj

1.11 mol water =   561*1.11/2 = -311.35 kj

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote