Find the number of moles (not molarity) of the following substances:? M.W Compou
ID: 942629 • Letter: F
Question
Find the number of moles (not molarity) of the following substances:?
M.W Compound CH3COOH C5H120 density 1.05 g/cm2 0.8104 g/cm117.2°C 131.1 C amt. mol melting pt boiling pt 10 mL 60.05 g/mol 16°C 118°C 88.148 g/mol at 20 °C H2SO4 98.079 g/mol 1.84 g/cm 10°C 337°C H2O 50 mL 0.00 °C 18.01528(33) g/mol cm 100 eC 2.54 g/cm3 (25 851°c C, anhydrous) 1.46 g/cm3 (decahydrate) Na2CO3 (aq)n/a 1,600 C 105.9888 g/mol (anhydrous) 286.1416 g/mol (decahydrate) n/a K2CO3 138.205 g/mol 2.43 g/cm 891 °C 9 decomposesExplanation / Answer
Density of CH3COOH = Mass of CH3COOH/Volume of CH3COOH
Mass of CH3COOH = 1.05 g/cm^3 * 10 cm^3 = 10.5 gms
Number of moles of CH3COOH = Mass/molar mass = 10.5/60.05 = 0.17485 moles
Density of C5H12O = Mass of C5H12O/Volume of C5H12O
Mass of C5H12O= 0.8104 g/cm^3 * 5 cm^3 = 4.052 gms
Number of moles of C5H12O= Mass/molar mass = 4.052/88.148 = 0.04596 moles
Density of H2SO4= Mass of H2SO4/Volume of H2SO4
Mass of H2SO4 = 1.84 g/cm^3 * 3 cm^3 = 5.52 gms
Number of moles of H2SO4= Mass/molar mass = 5.52/98.079 = 0.05628 moles
Density of H2O= Mass of H2O/Volume of H2O
Mass of H2O = 1 g/cm^3 * 50 cm^3 = 50 gms
Number of moles of H2O= Mass/molar mass = 50/18.01528 = 2.775 moles
Number of moles of K2CO3 = Mass/molar mass = 2/138.205 = 0.01447 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.