Solutions of sulfuric acid and lead(II) acetate react to form solid lead(II) sul
ID: 943350 • Letter: S
Question
Solutions of sulfuric acid and lead(II) acetate react to form solid lead(II) sulfate and a solution of acetic acid.5.80 g of sulfuric acid and 5.80 g of lead(II) acetate are mixed.
Part A
Calculate the number of grams of sulfuric acid present in the mixture after the reaction is complete.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining
Part B
Calculate the number of grams of lead(II) acetate present in the mixture after the reaction is complete.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Calculate the number of grams of lead(II) sulfate present in the mixture after the reaction is complete.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
Calculate the number of grams of acetic acid present in the mixture after the reaction is complete.
Solutions of sulfuric acid and lead(II) acetate react to form solid lead(II) sulfate and a solution of acetic acid.5.80 g of sulfuric acid and 5.80 g of lead(II) acetate are mixed.
Part A
Calculate the number of grams of sulfuric acid present in the mixture after the reaction is complete.
m = gSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining
Part B
Calculate the number of grams of lead(II) acetate present in the mixture after the reaction is complete.
m = gSubmitMy AnswersGive Up
Part C
Calculate the number of grams of lead(II) sulfate present in the mixture after the reaction is complete.
m = gSubmitMy AnswersGive Up
Part D
Calculate the number of grams of acetic acid present in the mixture after the reaction is complete.
Explanation / Answer
H2SO4(aq) + PbAc2(aq) = PbSO4(s) + 2HAc(aq)
m = 5.8 g of H2SO4
mol = mass/MW = 5.8/98 = 0.05918367346 mol acid
m = 5.8 g of PbAc
PbAc = masS/MW = 5.8/325.29 = 0.017830 mol of PbAc
the ratio is
1:1
for H2SO4:
final mol = initial - reacted = 0.05918367346- 0.017830 = 0.04135367346mol of H2SO4
mass = mol*MW = 0.04135367346*98 = 4.052 g of H2SO4 left
b)
there are no grams of Lead Acetetate left (all react)
c)
sinceratio is 1:1
then
0.017830 mol of PbSO4 aer formed
or
mass = mol*MW = 0.017830 *303.26 = 5.4071 g of PbSO4
d)
for Acetic acid
ratio is
1:2
so0.017830 *" = 0.03566 mol of HAc
WM of HAc = 60
then
mass = mol*MW = 0.0356660 = 2.1396g of HAc
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.