Calculating K sp from Solubility You add 10.0 grams of solid copper(II) phosphat
ID: 943563 • Letter: C
Question
Calculating Ksp from Solubility
You add 10.0 grams of solid copper(II) phosphate, Cu3(PO4)2, to a beaker and then add 100.0 mL of water to the beaker at T = 298 K. The solid does not appear to dissolve. You wait a long time, with occasional stirring and eventually measure the equilibrium concentration of Cu2+(aq) in the water to be 5.01×108 M. What is the Ksp of copper(II) phosphate?
You add 10.0 grams of solid copper(II) phosphate, , to a beaker and then add 100.0 of water to the beaker at = 298 . The solid does not appear to dissolve. You wait a long time, with occasional stirring and eventually measure the equilibrium concentration of in the water to be . What is the of copper(II) phosphate?
5.01×108 2.50×1015 4.20×1015 3.16×1037 1.40×1037Explanation / Answer
Let's write the overall reaction and the ICE chart
r: Cu3(PO4)2(s) <--------> 3Cu2+(aq) + 2PO43-(aq)
i: s 0 0
e: 3s 2s
We already know that the concentration of Cu2+ is 5.01x10-8 M so:
3s = 5.01x10-8 ----> s = 5.01x10-8 / 3 = 1.67x10-8 M
So concentration of PO43-:
[PO43-] = 2*1.67x10-8 = 3.34x10-8 M
So finally the Ksp would be:
Ksp = [Cu2+]3 [PO43-]2
Ksp = (5.01x10-8)3 * (3.34x10-8)2
Ksp = 1.4028x10-37
Hope this helps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.