The equilibrium constant K_c for the reaction: is 7.90 times 10^-5. The initial
ID: 943972 • Letter: T
Question
The equilibrium constant K_c for the reaction: is 7.90 times 10^-5. The initial composition of the reaction mixture is [C] = [D] = [E] = 1.50 times 10^-3 M. What is the equilibrium concentration of C, D, and E? We need to create an ICE chart to monitor the concentrations of both the products and reactants. By substituting the equilibrium concentrations into the equilibrium constant expression, we can solve for the change in concentration and determine the equilibrium concentration of everything.Explanation / Answer
For the reaction,
Kc = [D][E]/[C]
let x be the change in concentration at equilibrium
7.90 x 10^-5 = (1.50 x 10^-3 - x)(1.50 x 10^-3 - x)/(1.50 x 10^-3 + x)
1.185 x 10^-7 + 7.90 x 10^-5x = 2.25 x 10^-6 - 3 x 10^-3x + x^2
x^2 - 3.08 x 10^-3x + 2.013 x 10^-6 = 0
x = 9.41 x 10^-4 M
So the equilibrium concentrations would be,
[C] = 2.44 x 10^-3 M
[D] = 5.59 x 10^-4 M
[E] = 5.59 x 10^-4 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.