You are instructed to create 900. mL of a 0.47 M phosphate buffer with a pH of 6
ID: 944243 • Letter: Y
Question
You are instructed to create 900. mL of a 0.47 M phosphate buffer with a pH of 6.7. You have phosphoric acid and the sodium salts NaH2PO4, Na2HPO4, and Na3PO4 available.
Ka1 = 6.9103
Ka2 = 6.2108
Ka3 = 4.81013
What is the molarity needed for the acid component of the buffer?
What is the molarity needed for the base component of the buffer?
How many moles of acid are needed for the buffer?
How many moles of base are needed for the buffer?
How many grams of acid are needed for the buffer?
How many grams of base are needed for the buffer?
Ka1 = 6.9103
H2PO4(aq) + H2O(l) H3O+(aq) + HPO42(aq)Ka2 = 6.2108
HPO42(aq) + H2O(l) H3O+(aq) + PO43(aq)Ka3 = 4.81013
Explanation / Answer
ANSWER
Use H-H equation
pH = pKa + log[base]/[Acid]
Since there are three Ka Values hence three pKa values. We will choose that pKa value which is close to the rquired pH. Henc we will choose pKa2
pKa = -logKa = - log 6.2 X 10-8 = 7.2
6.7 = 7.2 + log[base]/[Acid]
log[base]/[Acid] = - 0.5
log[Acid] / [base] = 0.5
[Acid] / [base] = 0.301
[Acid] = 0.301 [base]
As per question [Acid] + [base] = 0.47M
0.301 [base] + [base] = 0.47 M
1.301 [base] = 0.47M
[base] = 0.47 / 1.301 = 0.36M Answer to part A
[Acid] = 0.47 - 0.36 = 0.109M Answer to part B
(C) No. of moles of acid = Volume X Molarity = 0.9L X 0.109 = 0.098 moles
900mL = 0.9L
(D) No. of moles of base = Volume X Molarity = 0.9 x 0.36 = 0.324 Moles
(E) mass of acid = Molar mass of of acid (H2PO4) X No. of moles = 96 X 0.109 = 10.46g
(F)Mass of base = Molar mass of of base X No. of moles
Base is not mentioned in he question. Suppose it is NaOH
Mass of base = 40 X 0.36 = 1.44g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.