A sample of an arsenic salt weighing 100mg was dissolved and the arsenic convert
ID: 945052 • Letter: A
Question
A sample of an arsenic salt weighing 100mg was dissolved and the arsenic converted to arsenite, which required 10.98 mL of 0.01234 M permanganate solution for complete reaction. What is the percentage of arsenic in the salt? The atomic weight of arsenic is 74.92 g mol -1. A sample of an arsenic salt weighing 100mg was dissolved and the arsenic converted to arsenite, which required 10.98 mL of 0.01234 M permanganate solution for complete reaction. What is the percentage of arsenic in the salt? The atomic weight of arsenic is 74.92 g mol -1.Explanation / Answer
Number of moles of Permanganate solution = 10.98/1000 * 0.01234 = 0.00013549 moles
Arsenic will go from oxidation state of +3 to +5, hence number of moles of arsenic will be
0.00013549 moles * 5/2 = 0.000338733 moles
Mass of arsenic = 0.000338733 moles * 74.92 gm/mol = 0.025377 gms
Percentage of arsenic in salt = 0.025377/0.1 * 100 = 25.37%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.