Iron (Fe) solution, it\'s volume is 250 ml, we took 2.5 ml and treated it with 1
ID: 945343 • Letter: I
Question
Iron (Fe) solution, it's volume is 250 ml, we took 2.5 ml and treated it with 1,10-Phenanthroline and diluted it in a 250 ml flask with distilled water, and the absorption was found to be ( A=0.120 ). Calculate the concentration of the Fe in the original solution in (ppm) units.Given: Molar for Ferrion complex = 11100 (M^-1)
Atomic weight of Fe = 56
Iron (Fe) solution, it's volume is 250 ml, we took 2.5 ml and treated it with 1,10-Phenanthroline and diluted it in a 250 ml flask with distilled water, and the absorption was found to be ( A=0.120 ). Calculate the concentration of the Fe in the original solution in (ppm) units.
Given: Molar for Ferrion complex = 11100 (M^-1)
Atomic weight of Fe = 56
( A=0.120 ). Calculate the concentration of the Fe in the original solution in (ppm) units.
Given: Molar for Ferrion complex = 11100 (M^-1)
Atomic weight of Fe = 56
Explanation / Answer
A = 0.120
e = 11100 M-1 cm-1
path length = 1.0 cm
A = e C b
0.120 = 11100 x C x 1.0
C = 1.08 x 10^-5 M
original concentration
C x 2.5 = 1.08 x 10^-5 x 250
C = 0.22575 M
C = 0.22275 x 10^3 / 56 (mg /L)
C = 3.978 ppm
concetration = 3.978 ppm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.