You are instructed to create 500. ml_ of a 0.47 M phosphate buffer with a pH of
ID: 946138 • Letter: Y
Question
You are instructed to create 500. ml_ of a 0.47 M phosphate buffer with a pH of 7.6. You have phosphoric acid and the sodium salts NaH_2PO_4, Na_2HPO_4, and Na_3PO_4 available. (Enter all numerical answers to three significant figures.) H_3PO_4(s) + H_2O(/) H_3O+(aq) + H_3PO_4^-(aq) K_a1 = 6.9times10^-3 H_2PO_4^-(aq) + H_2O(/) H_3O+(aq) + HPO_4^2-(aQ) K_a2 = 6.2times10^-8 HPO_4^2_(aq) + H_2O(/) H_3O^+(aq) + PO_4^3-(aq) K_a3 = 4.8times10^-13 Which of the available chemicals will you use for the acid component of your buffer? Which of the available chemicals will you use for the base component of your buffer? What is the molarity needed for the acid component of the buffer? What is the molarity needed for the base component of the buffer? How many moles of acid are needed for the buffer? How many moles of base are needed for the buffer? How many grams of acid are needed for the buffer?Explanation / Answer
we know that
for buffers
pH = pKa + log [base / acid ]
so
pH = -log Ka + log [ Na2HP04 / NaH2P04]
so
7.6 = -log 6.2 x 10-8 + log [ Na2HP04 / NaH2P04]
[ Na2HP04 / NaH2P04] = 2.468
so
[Na2HP04] = 2.468 [NaH2P04]
given
[ Na2HP04] + [NaH2P04] = 0.47
so
2.468 [NaH2P04] + [NaH2P04] = 0.47
so
[NaH2P04] = 0.1355
so
[Na2HP04] = 0.47 - 0.1355 = 0.3345
now
moles = molarity x volume (L)
so
moles of NaH2P04 = 0.1355 x 0.5 = 0.06775
moles of Na2HP04 = 0.3345 x 0.5 = 0.16725
now
mass = moles x molar mass
so
mass of NaH2P04 = 0.06775 x 120 = 8.13 g
so
molarity of acid component ----> 0.1355
molarity of basic component ---> 0.3345
moles of acid component ---> 0.06775
moles of base component --> 0.16725
mass of acid ---> 8.13 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.