a. What is the maximum possible composition (as mole fraction) of Oxygen (O2) di
ID: 947235 • Letter: A
Question
a. What is the maximum possible composition (as mole fraction) of Oxygen (O2) dissolved that could be dissolved in the water, x*A?b. What is the maximum possible molar concentration of oxygen (O2) that could be dissolved in water, c*AL?
29.3 A wetted-wall tower is used to "aerate" water using air at 2.0 atm total system pressure and 20°C. The molar composition of air is 2 1 %2,78% N2, and 1 % other gases. Let solute A =2. At 20°C, the Henry's law constant for dissolution of O2 gas in water is H = 40.100 atm based on the definition /Ai-HM,is inition pA.HXA,i and the mass density of liquid water is 1000 kg/m3 What is the maximum possible composition (as mole frac- tion) of oxygen (O2) dissolved that could be dissolved in the a. water, x?
Explanation / Answer
Partial pressure of oxygen PAi = 0.21*2= 0.42 atm
Given PAi= H*XA*
0.42= 40100*XA
XA= 0.42/40100=1.04738*10-5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.