A 50.0-mL solution of 0.052 M potassium hydrogen phthalate (KHC_gH_O_4; abbrevia
ID: 947851 • Letter: A
Question
A 50.0-mL solution of 0.052 M potassium hydrogen phthalate (KHC_gH_O_4; abbreviated as "KHP") is titrated with 0.10 M NaOH. (a) How many moles of KHP were titrated? (b) How many milliliters (mL) of 0.10 M NaOH solution are needed to reach the equivalent point according to the following net ionic equation? What is the molar concentration of the conjugate base C_8H_4O_4^2- (the phthalate ion) when the titration has reached equivalent point? a If the solution at equivalent point has pH = 8.96, calculate the K_b value for the conjugate base C_8H_4O_4^2- ? (e) What is the K_a value for hydrogen phthalate ion, HC_8H_4O_4^-?Explanation / Answer
1)
we know that
moles = molarity x volume (L)
so
moles of KHP titrated = 0.052 x 50 x 10-3 = 0.0026
so
0.026 moles of kHP were titrated
2)
now
from the net ionic equation
we can see that
at equivalence point
moles of KHP = moles of NaOH added
so
M1V1 = M2V2
so
0.052 x 50 = 0.1 x V2
V2 = 26
so
26 ml of NaOH are needed to reach equivalence point
3)
we can see that
moles of conjugate base = moles of KHP reacted
so
moles of conjugate base = 0.0026
now
final volume = 50 + 26 = 76 ml
now
conc = 0.0026 x 1000 / 76
conc = 0.03421
so
the concentration of conjugate base is 0.03421 M
4)
given
pH = 8.96
pOH = 14 - 8.96
pOH = 5.04
pOH = -log [OH-]
5.04 = -log [OH-]
[OH-] = 9.12 x 10-6
now
the conjugate base is weak
for weak bases
[OH-] = sqrt ( Kb x C)
so
9.12 x 10-6 = sqrt ( Kb x 0.03421)
Kb = 2.43 x 10-9
5)
now
Ka = 10-14 / Kb
so
Ka = 10-14 / 2.43 x 10-9
Ka = 4.11 x 10-6
so
Ka value is 4.11 x 10-6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.