Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use this information to answer questions 6-8. Win 2.0 g of sodium perchlorate (N

ID: 949634 • Letter: U

Question

Use this information to answer questions 6-8. Win 2.0 g of sodium perchlorate (NaClO_2) are mixed with 100 mL of a 0.5-M solution of hydrochloric acid (HCl). sodium hydroxide (NaOH) and chlorine gas (Cl_2) are produced according to the following reaction (don't forget to balance it): NaClO_4(g) + HCl(aq) Right arrow Na^+(aq) + OH(aq) + Cl_2(g) How many moles of Chlorine gas will be produced? 0.090mol 0.045mol 0.25mol 0.031mol none of the above If this chlorine gas is collected in a 2.0-L flask submerged in an ice bath, what will be the pressure inside the flask? 0.35atm 35 atm 35kPa 0.35kPa none of the above What is the density of chlorine gas under such conditions? 1.11 g/mL 1.11 g/L 0.55 g/L 0.55 g/mL none of the above

Explanation / Answer

NaClO4(s) + HCl(aq) ----> Na+(aq) + OH-(aq) + Cl2(g)

Molar mass of sodium perchlorate = 122.44 g/mole

Thus, moles of sodium perchlorate in 2 g of it = mass/molar mass = 2/122.44 =0.0163

Moles of HCl = molarity*volume of solution in litres = 0.5*0.1 = 0.05

Now, sodium perchlorate and HCl reacts in the molar ratio of 1:1

Thus, sodium perchlorate is the limiting reagent

Cl2 produced = moles of sodium perchlorate reacting = 0.0163

Thus, the correct option is (E)

Pressure, P = (n*R*T)/V = (0.0163*0.0821*273)/2 = 0.183 atm = 18.548 kPa

density = P*M/(R*T) = (0.183*71)/(0.0821*273) = 0.58 g/L

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote