Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Henry\'s law constant for helium gas in water at 30 degree C is 3.7 Times 10

ID: 950426 • Letter: T

Question

The Henry's law constant for helium gas in water at 30 degree C is 3.7 Times 10^4 M/atm. What is the solubility of helium when the partial pressure is 0.650 atm? Urea is NH_2CONH_2 is used as a fertilizer. What is the molar concentration that is 3.42 m urea? The density of the solution is 1.045 g/ mL A solution is prepared by adding 30.00 g of lactose (milk sugar) to 110.0 g of water at 55 degree C. The vapor pressure of pure water at 55 degree C is 118 torr. What is the vapor pressure of the solution and what is the vapor pressure lowering? The MW of lactose is 342.3 g/mol. Calculate the freezing point of a 0.08500 m aqueous solution of a NaNO_3. The molal freezing-point depression constant of water is 1.86 degree C/ m. George is making spaghetti for dinner. He places 4.01 kg of water in a pan and brings it to a boil Before adding the pasta, he adds 58 g of table salt (NaCl) to the water and again brings it to a boil. What is the boiling point of the solution? K_b for water is 0.52^degree C/m. What is the osmotic pressure (in atm) of a solution formed by dissolving 25.0 mg of aspirin (C_9, H,_8 O_4,) in 0.25 L of water at 25 degree C ?

Explanation / Answer

1)  pressure = C= k * P(gas), where k =3.7 x 10^-4 M/atm, p = 0.650 atm [Y
C= k * P(gas) = (0.650 atm)(3.7 x 10^-4 M/atm) = X

2)Atomic weights: C=12, H=1 O=16 N=14 CH4N2O=60

Let urea be called U. Let urea solution be called S.

3.42molU/1kgH2O x 60gU/1molU = 205.2gU/1kgH2O

So there is 205.2g urea in 205.2 + 1000 = 1205.2g solution

205.2gU/1205.2gS x100% = 17.0 wt-% urea

1.045gS/1.000mLS x1000mLS/1LS x 17.0gU/100gS x 1molU/60gU = 2.96 mole/L [molarity,

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote