Hello, I\'m having trouble with this one. I get ?G=397.108 and -?G/RT = 1.13x10^
ID: 950515 • Letter: H
Question
Hello,
I'm having trouble with this one. I get ?G=397.108 and -?G/RT = 1.13x10^-43, but I don't know where to go to from there. Any help is appreciated. Thanks!
Carbon disulfide is a foul-smelling solvent that dissolves sulfur and other nonpolar substances. It can be made by heating sulfur in an atmosphere of methane. For the reaction (below), r-760.4 kJ/mole of S8 and S -12 19.1 J/(K·mole of S8). Calculate the equilibrium constant at 210.00 and at 420.00°C. Number K at 210.00°C: K at 420.00°C: | NumberExplanation / Answer
G° = H°- TS°
G° = 760400 - 298*1219.1 = 397108.2 J at 298 K
G = -RT*lnK
K = exp(G/(-R*T))
K = (exp(397108.2 /(-8.314*298))) = 2.4590*10^-70
NOTE, since there is no data on K or H,S for such T, assume H and S are constant with respect to T
then
G(210°C)
T = 210+273 = 483
then
G = 760400 - 483*1219.1 = 171574.7 J at 483K
K = exp(G/(-RT))
K = exp(171574.7 /(-8.314*483)) =2.780795*10^-19
G(420°C)
T = 210+420= 630
then
G = 760400 - 630*1219.1 = -7633 J at 630(which is spontanous)
K = exp(G/(-RT)) =
K = exp(-7633 /(-8.314*630)) = 4.2942
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.