37. If DS° for the following reaction is -149 J/mol. Calculate S° for Cl 2 (g).
ID: 950837 • Letter: 3
Question
37. If DS° for the following reaction is -149 J/mol. Calculate S° for Cl2 (g).
2Fe(s) + 3Cl2 (g) à 2FeCl3(s)
Standard entropies for Fe = 27 J/mol; FeCl3 = 142 J/mol
a)
378.9 J/mol
b)
126.3 J/mol
c)
264 J/mol
d)
88 J/mol
38. What is the highest temperature at which the following reaction becomes spontaneous?
A (aq) + B (aq) C (s) + D (aq)
H°= -34.0 kJ/mol S° = -57.0 J/mol•K
a). 130°C b). 323°C c). 552°C d). 705°C e). At all temperatures.
39. What is the value of G° (in kJ/mol) for this reaction at 25°C?
A (g) B (g)
H° = -42.4 kJ/mol S°= -56 J/mol•K
a. -136 b. +236 c. -26 d. -59 e. none of the above
a)
378.9 J/mol
b)
126.3 J/mol
c)
264 J/mol
d)
88 J/mol
Explanation / Answer
37
2Fe(s) + 3Cl2 (g) ---> 2FeCl3(s)
for
S° for Cl2 (g).
dS = 2S-FeCl3 - (3S-Cl2 + 2S-Fe)
dS = 2*142-(3*Cl2 + 2*27) = -149
S-Cl2 = (-149 - 2*142+2*27))/(-3) =126.3333 J/mol
answer is B
NOTE: consider posting all other questions in another set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.