chemical engineering The density of a certain solution is 8.80 lb/gal at 80A deg
ID: 951415 • Letter: C
Question
chemical engineering
The density of a certain solution is 8.80 lb/gal at 80A degree F. How many cubic feet will be occupied by 10,000 lb of this solution at 80 degree F? Given a water solution that contains 1.704 Kg of HNO_3/Kg H_2O and has a specific gravity of 1.382 at 20 degree C, express the composition in the following ways: Weight percent HNO_3 Kilograms HNO_3 per m^3 of solution at 20 degree C Molarity You have 100 Kg of gas of the following composition: What is the average molecular weight of this gas?Explanation / Answer
Given that density = 8.80 lb / gal at 80 degree F.
Mass of solution = 10,000 Ib
Density = mass / volume
Now calcualte the volume of solution as follows:
Volume = mass / density
Voluem = 10,000 Ib/ 8.80 lb / gal
Volume = 1136.36 gal
Now convert the volume into cubic foot:
1.0 gal = 0.133681 cubic foot
1136.36 gal * 0.133681 cubic foot /1.0 gal
= 151.91 cubic foot
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.