Core Chemistry Skill: Using Molar Mass as a Conversion Factor Learning Goal: To
ID: 951641 • Letter: C
Question
Core Chemistry Skill: Using Molar Mass as a Conversion Factor
Learning Goal:
To convert between mass and number of moles.
The conversion factor between mass and number of moles is called molar mass. By consulting the periodic table , we can determine that the molar mass of NaCl is
23.0 g/mole+35.5 g/mole=58.5 g/mole
This number tells us that 1 mole of NaCl has a mass of 58.5 g . The conversion factors are
Here is an example of the conversion of 12.0 moles of NaCl to grams using the first conversion factor:
12.0 moles×58.5 g1 mole=702 g
Part A
What is the mass of 6.70 moles of magnesium chloride, MgCl2 ?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B
How many moles of nitrogen, N , are in 81.0 g of nitrous oxide, N2O ?
Express your answer with the appropriate units.
Core Chemistry Skill: Using Molar Mass as a Conversion Factor
Learning Goal:
To convert between mass and number of moles.
The conversion factor between mass and number of moles is called molar mass. By consulting the periodic table , we can determine that the molar mass of NaCl is
23.0 g/mole+35.5 g/mole=58.5 g/mole
This number tells us that 1 mole of NaCl has a mass of 58.5 g . The conversion factors are
58.5 g1 mole and 1 mole58.5 gHere is an example of the conversion of 12.0 moles of NaCl to grams using the first conversion factor:
12.0 moles×58.5 g1 mole=702 g
Part A
What is the mass of 6.70 moles of magnesium chloride, MgCl2 ?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B
How many moles of nitrogen, N , are in 81.0 g of nitrous oxide, N2O ?
Express your answer with the appropriate units.
mass of MgCl2 =Explanation / Answer
A) Let us calculate molar mass og MgCl2.
Atomic mass of Mg = 24 g
Atomic mass of Cl = 35.5 g
Hence molar mass of MgCl2 = 24 + (2 x 35.5) = 95 g/mol
That means 1 mol of MgCl2 = 95 g
hence 6.70 moles of MgCl2 = 6.7 moles x 95 g/mol
= 636.5 g
Mass 6.70 moles of MgCl2 is 636.5 gm.
========================================
B) Let us calculate molar mass of N2O.
At. Mass of N = 14
At.mass of O = 16
so, Molar mass of N2O = 2 x 14 + 16 = 44 g/mol.
That means 44 g of N2O = 1 mol of N2O
so, 81.0 g of N2O = 81.0/ 44 = 1.841 moles of N2O.
Now we can see that 1 mol of N2O = 2 moles of N atoms
So, 1.841 moles of N2O = 2 x 1.841 = 3.682 moles of N atoms.
Hence, 81 g of N2O = 1.841 moles of N2O = 3.682 moles of N atoms.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.