Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

23) Answer: 0.06660 grams b) What was the pH of the solution at the beginning of

ID: 953017 • Letter: 2

Question

23)

Answer: 0.06660 grams

b)  What was the pH of the solution at the beginning of the titration (assuming no contribution from the inert material).

Answer: pH = 5.27

c) What was the pH of the solution after the addition of 5.00 mL of 0.1000 M NaOH (assuming no contribution from the inert material)?

Answer: pH = 9.07

d) What was the pH of the solution at the equivalence point (assuming no contribution from the inert material)?

Answer: pH = 10.88

I just want to see how they got all of that.

23. A sample ofammonium chloride (NH4Cl, MW. 53.49 g/mol; Ka, NH,'-570 x 10"o) was contaminated with inert material. The whole sample was dissolved in 25.00 mL of water, and this solution was titrated with 12.45 mL of 0.1000 M NaOH to reach the end point. a. (10 points) Calculate the amount of ammonium chloride present in the sample (in grams)

Explanation / Answer

For letter a)

We know we have, due to NaOH added:

0.01245 L * 0.1 mol/L = 0.001245 moles of NH4Cl

Converting to grams:

0.001245 moles of NH4Cl * (53.49 g/mol) = 0.0666 grams

For letter b:

We get NH4+ ion concentration:

Ka = [NH4+][Cl-] / [NH4Cl]

5.7 x 10-10 = x2 / (0.001245/0.025)

x = 5.32785 x 10-6 M = [H+]

pH = -log(5.32785 x 10-6) = 5.27

For letter c)

NH4Cl + NaOH -> NH4OH + NaCl

pH = pKa + log [Base/Acid]

We determine quantity of NH4Cl:

0.01245 L * 0.1 mol/L = 0.001245 moles of NH4Cl

If we add only 5 mL

0.005 L * 0.1 mol/L = 0.0005 moles of NaOH

Moles remaining = 0.001245 - 0.0005 = 0.000745 moles

New concentrations:

[Acid] = 0.000745 moles / 0.03 L = 0.02483 M

[Base] = 0.0005 moles / 0.03 L = 0.01667 M

And to get pH:

pH = -log(5.70 x 10-10) + log [0.01667/0.02483]

pH = 9.07

For letter d)

We get concentration of NH4OH, as it is the product we get at equivalence:

0.001245 moles of NH4OH produced / 0.03745 L = 0.033 M

As it is a weak base, we get Kb:

Kb = Kw/Ka

Kb = 1x10-14 / 5.7x10-10 = 0.0000175

As defined for constant Kb in dissociation:

Kb = [NH4+][OH-] / [NH4OH]

0.0000175 = x2 / 0.033 M

x = 0.0007599 = [OH-]

pOH = -log (0.00076) = 3.12

pH = 14 - 3.12 = 10.88

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote