A solution is prepared by dissolving 61.5 mL of methanol in 115.0 mL of water at
ID: 953740 • Letter: A
Question
A solution is prepared by dissolving 61.5 mL of methanol in 115.0 mL of water at 25 C . The final volume of the solution is 173.4 mL . The densities of methanol and water at this temperature are 0.782 g/mL and 1.00 g/mL , respectively. For this solution, calculate each of the following. [Molarity, molality, mass percent] A solution is prepared by dissolving 61.5 mL of methanol in 115.0 mL of water at 25 C . The final volume of the solution is 173.4 mL . The densities of methanol and water at this temperature are 0.782 g/mL and 1.00 g/mL , respectively. For this solution, calculate each of the following. [Molarity, molality, mass percent]Explanation / Answer
mass of methanol = volume * density
= 61.5*0.782 = 48.093 gm
mass of water = 115*1 = 115gm
molarity = weight of solute*1000/gram molar mass*volume of solution in ml
= 48.093*1000/32*173.4
= 48093/5548.8 = 8.66M
molality = weight of solute*1000/gram molar mass*Weight of solvent in gm
= 48.093*1000/32*115
= 48093/3680 = 13.068m
mass % =
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.