5.75 g of LiCI is dissolved in enough water 0.970 L of solution. What is the mol
ID: 953751 • Letter: 5
Question
5.75 g of LiCI is dissolved in enough water 0.970 L of solution. What is the molarity (M) of the solution? How many moles of LiCI are contained in 0 010 L of the above LiCI solution? Note: The concentration is the relationship between the amounts of solution. Use the concentration as a conversion facto!!! What volume (L) of this LiCI solution would contain 0.0078mole of LiCI? The mass of solute per 100 mL of solution is abbreviated as %(w/v) If 8 02 grams of sucrose are added lo water to give a total solution volume of 6 20 times 10^3 mL, what is the % (w/v) of the sucrose solution? Which molecule or molecules can form hydrogen bonds with water? Select all that applyExplanation / Answer
1) moles of LiCl in 5.75 g of it = mass/molar mass = 5.75/42.394 = 0.136
Thus, molarity of LiCl solution = moles/volume of solution in litres = 0.136/0.97 = 0.14 M
2) Number of Moles = molarity*volume of solution in litres = 0.14*0.01 = 0.0014
3) volume of solution = moles/molarity = 0.0078/0.14 = 0.0557 litres = 55.7 ml
4) CH3CH2OH can form H-bonds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.