Explain your answer or show your work: 1. Given the following reaction: 2CO (g)
ID: 954717 • Letter: E
Question
Explain your answer or show your work:
1. Given the following reaction:
2CO (g) + O2 (g)--> 2CO2 H°= -566.0 kJ
Calculate the enthalpy change for the reaction:
CO (g) + ½ O2 (g)-->CO2
a. -566.8 kJ
b. -283.0 kJ
c. 283.0 kJ
d. 566.0 kJ
e. -1132 kJ
2.Given the following reaction:
2CO (g) + O2 (g)--->2CO2 H°= -566.0 kJ
Calculate the enthalpy change for the reaction:
2CO2 (g)--->2CO (g) + O2 (g)
a. -566.8 kJ
b. -283.0 kJ
c. 283.0 kJ
d. 566.0 kJ
e. -1132 kJ
3.Using the following equations:
C3H8 (g) + 5O2 (g)--->3CO2 (g) + 4H2O (l) =-2219.9 kJ
CO (g) + ½ O2 (g)---> CO2 (g) =-283.0 kJ
To calculate the enthalpy change for the reaction:
C3H8 (g) + O2 (g)---> 3CO (g) + 4H2O (l)
a. -1936.9 kJ
b. -1370.9 kJ
c. 1370.9 kJ
d. -3068.9 kJ
e. 3068.9 kJ
Explanation / Answer
1. b. -283.0 kJ (When hal mole reactant will reduce H° to half )
2. d. 566.0 kJ (When we change reactant side H° sign will change)
3. b. -1370.9 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.