Calculation the number of mol corresponding to: Calculate the number of atoms in
ID: 954916 • Letter: C
Question
Calculation the number of mol corresponding to: Calculate the number of atoms in 15.0 g carbon. Calculate the molar mass, in g/mol, of each of the following formula units: Calculate the number of mol corresponding to: 15.0 g NH_3 16.0g0_2 Balance each of the following equations: For the reaction N_2(g) + H_2(g) rightarrow NH_3 (g) Balance the equation. How many mol of H_2 would react with 1 mol of N_2? How many mol of product would form from 1 mol of N_2? If 14.0 g of N_2 were initially present, calculate the number of mol of H_2 required to react with all the N_2. Assume that 14.0 g of N_2 reacts with sufficient amount of H_2, how many g of product would form?Explanation / Answer
1) a) No of mol of He = 20/4 = 5 mol
b ) No of mol of Na = 0.04*10^3/ 23 = 1.74 mol
c) No of mol of cl2 = 3/71 = 0.0422 mol
2) No of atoms of C = (15/12)*6.023*10^23 = 7.53*10^23 atoms
3) a) Molarmass of S8 = 256.5200 g/mol
b) Molarmass of (NH4)2SO4 = 132.14 g/mol
c) Molarmass of co2 = 44 g/mol
4) No of mol of NH3 = 15/17 = 0.8823 mol
No of mol of o2 = 16/32 = 0.5 mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.